Search
Close this search box.
جراحی ماموپلاستی

ماموپلاستی و مزایا، انواع و مراحل آن

ماموپلاستی یا در اصطلاح جراحی ترمیمی پستان، یکی از انواع جراحی‌های پلاستیک به شمار می‌رود که به منظور اصلاح سایز سینه‌ها یا ترمیم افتادگی آن‌ها استفاده می‌شود و جزو عمل‌های زیبایی با هدف رفع نواقص پستان است. در طول این عمل، بخشی از بافت، چربی غدد و پوست از روی سینه برداشته شده و به طور کلی بافت پستان‌ها تغییر شکل پیدا می‌کند. در نهایت نیز وضعیت قرارگیری هاله پستان و نوک آن اصلاح می‌شود. ماموپلاستی امروزه به یکی از پرطرفدارترین عمل‌های جراحی زیبایی تبدیل شده و طرفداران بسیاری پیدا کرده است. اگر شما هم قصد انجام این جراحی را دارید در ادامه مطلب با ما همراه شوید چرا که قصد داریم راجع به هر آنچه که لازم است درباره آن بدانید اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

مامو پلاستی چه عملی است؟

اگر این سوال ذهن شما را هم به خود درگیر کرده که عمل ماموپلاستی چیست؟ باید بگوییم که ماموپلاستی از انواع جراحی زیبایی سینه است که به منظور بزرگ کردن، کوچک کردن یا ترمیم و بازسازی سینه‌ها اعمال می‌شود. در نتیجه این جراحی، سایز و حجم پستان‌ها تغییر پیدا می‌کند. این روش بسیار مورد استقبال خانم‌ها قرار گرفته و برای کسانی که به هر علتی سایز سینه آن‌ها کوچک است یا بانوانی که از بزرگ بودن سایز سینه خود ناراضی هستند و قصد کوچک کردن آن را دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین افرادی که به دلیل شیردهی، بارداری، کاهش وزن و… بافت سینه آن‌ها افتاده شده، می‌توانند با انجام این جراحی فرم ظاهری سینه‌ها را بهبود ببخشند. علاوه بر آن، خانم‌هایی که به دلیل سرطان یا بیماری تروما بخشی از بافت سینه خود را از دست داده‌اند، می‌توانند تحت این جراحی قرار بگیرند و شکل ظاهری سینه‌های خود را تا حد قابل ملاحظه‌ای تغییر دهند.

ماموپلاستی

مزایای ماموپلاستی

در مورد اینکه مزایای ماموپلاستی چیست باید بگوییم که بسیاری از خانم‌ها برای برطرف کردن مشکلات سینه خود، به سراغ این عمل جراحی می‌آیند. این جراحی کاربردها و مزایای متعددی دارد و می‌تواند مشکلات و عوارض دوران بارداری، شیردهی، تغییرات ایجاد شده به علت تغییرات هورمونی در بدن، فرم نامناسب سینه‌ها، یکسان نبودن اندازه آن‌ها یا حتی بزرگ بودن حجم سینه‌ها و… را به طور کامل برطرف کند. ناهماهنگی و ظاهر نامناسب سینه‌ها می‌تواند تاثیرات منفی بر شکل ظاهری بدن و سلامت روحی خانم‌ها بگذارد. بنابراین یکی از مهم‌ترین مزایای عمل ماموپلاستی، افزایش اعتماد به نفس و تقویت روحیه خانم‌ها خواهد بود که در نتیجه‌ آن سینه‌ها شکلی مناسب و زیبا پیدا می‌کنند و فرم اندام متعادل می‌شود. از سایر مزایای این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • با استفاده از این روش می‌توان دردهای ناشی از بزرگ بودن سینه‌ها را برطرف کرد.
 • به کمک این روش انجام فعالیت‌های ورزشی برای افرادی که سایز سینه آن‌ها بزرگ است راحت‌تر می‌شود.
 • با استفاده از این روش می‌توان اندامی متناسب و ایده‌آل ایجاد کرد.
 • نتایج حاصل از این عمل ماندگار هستند.
 • استفاده از انواع لباس‌ها را برای خانم‌هایی که سینه‌های بزرگی دارند فراهم می‌کند.
 • باعث تقویت روحیه و افزایش اعتماد به نفس بانوان می‌شود.
 • هزینه بسیار مناسبی هم دارد.

چه کسانی می توانند ماموپلاستی انجام دهند؟

در مورد اینکه چه افرادی کاندید مناسبی برای ماموپلاستی سینه هستند می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • افرادی که با مشکل بزرگی سینه مواجه هستند و بزرگ بودن اندازه سینه آن‌ها باعث ایجاد ناهماهنگی در اندامشان شده است.
 • افرادی که بزرگ بودن سایز سینه‌ها باعث شده تا به گردن، شانه‌ها و قفسه سینه‌شان فشار وارد شود و دردهای مزمن ایجاد کند.
 • خانم‌هایی که به دلیل ناهماهنگی در فرم سینه‌ها و بزرگ بودن آن‌ها، مشکل سایز لباس دارند و نمی‌توانند لباس‌هایی متناسب با فرم اندام خود انتخاب کنند.
 • خانم‌هایی که سینه‌های آن‌ها بسیار کوچک است و قصد دارند با انجام جراحی آن‌ها را بزرگتر کنند می‌توانند تحت جراحی ماموپلاستی قرار بگیرند.
 • در برخی موارد ممکن است بافت سینه به دلیل شیردهی یا افزایش سن دچار افتادگی و شل شدگی شده باشد که در این موارد، ماموپلاستی برای افزایش استحکام و رفع افتادگی‌ها انجام می‌شود و کاری با کاهش یا افزایش سایز سینه‌ها ندارد.
 • افرادی که دچار عدم تقارن در سایز سینه‌های خود هستند می‌توانند با کمک روش ماموپلاستی، به تقارن در سینه‌ها برسند و ظاهری مطلوب ایجاد کنند.

چه افرادی بهتر است ماموپلاستی انجام ندهند؟

عمل ماموپلاستی برای همه افراد توصیه نمی‌شود؛ چرا که برخی افراد اگر تحت این جراحی قرار بگیرند سلامت عمومی آن‌ها به خطر می‌افتد. به همین علت زمانی که بیمار یا متقاضی به پزشک مراجعه می‌کند ابتدا توسط متخصص به طور کامل و دقیق مورد بررسی و معاینه قرار می‌گیرد. به طور کلی افرادی که به دیابت یا بیماری‌های خود ایمنی مبتلا هستند به هیچ عنوان نباید ماموپلاستی انجام دهند. همچنین افرادی که دچار اختلال در انعقاد خون هستند یا ترمیم زخم در آن‌ها مدت زیادی طول می‌کشد نمی‌توانند این جراحی را انجام دهند.

اگر به اضافه وزن و چاقی مبتلا هستید انجام این عمل اصلاً برای شما مناسب نیست. همچنین اگر در حال کاهش وزن هستید و هنوز به وزن استاندارد و ثابت نرسیده‌اید بهتر است انجام این عمل را به زمانی دیگر موکول کنید. علاوه بر موارد مذکور، افرادی که هنوز در سن رشد هستند و سایز سینه آن‌ها هنوز به شکل کامل نرسیده و تکامل نیافته، نمی‌توانند این عمل را انجام دهند و از مزایای این روش بهره‌مند شوند. همچنین خانم‌هایی که در دوره شیردهی و بارداری هستند بهتر است برای انجام این عمل عجله نداشته باشند و تا اتمام این دوره‌ها صبر کنند و بعد از آن برای انجام عمل اقدامات لازم را انجام دهند.

انواع ماموپلاستی

انواع روش‌های ماموپلاستی که نوعی جراحی زیبایی هستند و برای اصلاح فرم سینه‌ها استفاده می‌شوند عبارتند از مواردی که در ادامه مقاله به آن می‌پردازیم:

 به عمل کوچک کردن سینه‌ها، ماموپلاستی کاهشی می‌گویند و برای خانم‌هایی که سایز سینه‌ آن‌ها بزرگ است و دچار درد در ناحیه شانه، کتف و قفسه سینه شده‌اند، انجام می‌شود. در این جراحی بافت غدد چربی و پوست اضافی از سینه برداشته می‌شود و وضعیت قرار گرفتن سینه‌ها تغییر پیدا می‌کند.

01:38
truncate dir-rtl

برداشتن 3 کیلو چربی از سینه ها در عمل ماموپلاستی

 ماموپلاستی افزایشی با استفاده از پروتز سینه، برای خانم‌هایی انجام می‌شود که سایز سینه‌ آن‌ها در مقایسه با سایر اندام‌هایشان کوچک‌تر است.

در این روش هیچ اقدامی برای کاهش یا افزایش سایز سینه‌ها انجام نمی‌شود و تنها به منظور اصلاح فرم سینه‌ها، آن‌ها را بالاتر می‌کشند تا در موقعیت بهتری قرار بگیرند.

الگوی برش در ماموپلاستی چگونه است؟

از انواع برش‌های ماموپلاستی و الگوهای برشی در این روش جراحی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

در این روش، در خط چین زیر سینه برش کوچکی را ایجاد می‌کنند. در این مدل برش، برای گذاشتن ایمپلنت پزشک فضای بیشتری را در دسترس دارد و می‌تواند با آزادی عمل بیشتری کار خود را انجام دهد. یکی از مهمترین مزایای ایجاد برش در خط چین زیر سینه، این است که هرگونه زخم و جای اسکار بعد از انجام جراحی کاملاً در ناحیه زیر سینه قرار می‌گیرد و به هیچ عنوان دیده نمی‌شود.

 در این روش، در لبه خارجی آرئولا برشی ایجاد می‌کنند. بعد از اتمام این جراحی معمولاً به دلیل پیشرفت رنگدانه‌های طبیعی، هاله دور نوک سینه و اسکارهای ایجاد شده روی این ناحیه، به مرور زمان محو می‌شوند. از این روش بیشتر برای بزرگ کردن سایز سینه به همراه لیفت سینه استفاده می‌کنند.

برش در قسمت زیر بغل برای کار گذاشتن ایمپلنت انجام می‌شود. بعد از ایجاد این برش، از همان ناحیه ایمپلنت را با دوربین مخصوص و ابزارهای جراحی زیر پوست بیمار قرار می‌دهند و به محل مورد نظر انتقال می‌دهند. جای زخم بعد از انجام این روش جراحی، زیر بغل است و در بسیاری موارد اصلاً قابل مشاهده نیست.

برش در ناحیه بالای ناف، برای جایگذاری ایمپلنت استفاده می‌شود. در این روش، برش را در قسمتی از بالای ناف ایجاد می‌کنند و ایمپلنت را از طریق این برش به طرف پستان می‌فرستند. این روش به دلیل اینکه محل و آثاری از زخم روی سینه‌ها باقی نمی‌گذارد و تنها یک جای زخم کوچک در بالای ناف باقی می‌ماند، بیشتر مورد پسند خانم‌ها قرار می‌گیرد و از روش‌های بسیار محبوب است. البته نحوه کار پزشک و میزان تخصص و مهارت او هم می‌تواند در کاهش عوارض بعد از ماموپلاستی و نبودن آثار جراحی، بسیار موثر باشد. شما می‌توانید با مراجعه به پزشکان متخصص و متبحری مانند دکتر محمدرضا ترحمی، عمل ماموپلاستی را با بیشترین میزان کیفیت انجام دهید و نتیجه مطلوبی را از انجام این جراحی توسط ایشان دریافت کنید.

جراحی ماموپلاستی

مشاوره عمل ماموپلاستی

معمولا پزشکان متخصص به بیماران تاکید دارند که در جلسات ماموپلاستی شرکت کنند. در این جلسات اقدامات مختلفی انجام می‌شود که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • بررسی کامل بیمار توسط پزشک
 • بررسی سوابق پزشکی بیمار و اطلاع از بیماری‌های زمینه‌ای یا جراحی‌هایی که قبلا انجام داده است.
 • بررسی داروهایی که بیمار استفاده می‌کند و در صورت نیاز، متوقف کردن این داروها تا زمان جراحی.
 • معرفی رژیم غذایی مناسب به بیماران
 • معرفی برنامه ورزشی مناسب
 • ارائه توضیحات کامل از روند جراحی
 • ارائه نتایج واقع بینانه به بیماران و نداشتن انتظارات خیالی و غیر قابل دستیابی
 • معرفی مناسب‌ترین و کاربردی‌ترین وسایلی که در دوره نقاهت بیمار به آن‌ها نیاز پیدا می‌کند.
 • بیان مراقبت‌های قبل از جراحی و اهمیت آن‌ها
 • بیان مراقبت‌های بعد از جراحی که باید در دوره نقاهت انجام شود و بررسی اهمیت آن‌ها در دستیابی به نتایج مطلوب

✅ جهت برقراری ارتباط برای انجام هرگونه جراحی زیبایی سینه با دکتر ترحمی در ارتباط باشید

مراحل انجام جراحی ماموپلاستی

در نخستین مرحله از عمل جراحی ماموپلاستی، بیمار به طور کامل توسط پزشک جراح معاینه می‌شود. پزشک باید تمام سوابق پزشکی بیمار را در جلسات مشاوره بررسی و با توجه به مدارک و آزمایش‌های او روش مناسب برای جراحی را انتخاب کند.

پس از بررسی تمام این موارد و اطمینان از سلامت عمومی بیمار، زمان عمل مشخص می‌شود. برای انجام این جراحی از بیهوشی عمومی استفاده می‌کنند. قبل از انجام بیهوشی، محل برش سینه‌ها به شکل دقیق مشخص می‌شود. چرا که تعیین این نقاط در زمان بیهوشی بیمار کار سختی است و احتمال ایجاد خطا را افزایش می‌دهد.

معمولاً در این نوع جراحی از سه نوع برش استفاده می‌شود. که نوع این برش‌ها با توجه به اندازه ایمپلنت انتخاب شده توسط بیمار و همچنین نوع بافت سینه تعیین می‌گردد. پس از انتخاب نحوه برش و ایجاد آن، جراح بخشی از بافت اضافی و پوست سینه را برمی‌دارد و فرم آن را اصلاح می‌کند. شیوه انجام این جراحی با توجه به آناتومی بدن بیمار، انتظاراتی که از جراحی دارد و تکنیک‌های پزشک متفاوت است. بعد از اینکه بافت سینه‌ها اصلاح و شکل ظاهری آن‌ها متقارن شد، باید محل نوک سینه‌ها تغییر پیدا کنند. به همین منظور بافت اضافی سینه را برمی‌دارند و نوک سینه را در موقعیت جدیدی قرار می‌دهند.

در نهایت نیز محل برش بخیه شده و پانسمان می‌شود و بیمار به بخش ریکاوری انتقال پیدا می‌کند. در نظر داشته باشید که بعد از انجام این عمل، نمی‌توان نتایج حاصل از ماموپلاستی را مشاهده کرد. چرا که بعد از عمل معمولاً به دلیل ایجاد زخم‌ها تا مدتی سینه‌ها متورم هستند. بنابراین برای مشاهده نتایج باید تا برطرف شدن کامل عوارض صبر کنید. به طور کلی برای مشاهده نتایج حاصل از ماموپلاستی تقریباً ۶ ماه زمان لازم است.

نکاتی که قبل از ماموپلاستی باید رعایت کنید

دانستن یک سری نکات و عمل به آن‌ها قبل از انجام ماموپلاستی سینه، باعث می‌شود که شما به عنوان بیمار نتایج مطلوبی از این جراحی دریافت کنید و به عوارض احتمالی آن مبتلا نشوید. این مراقبت‌ها معمولاً در جلسات مشاوره توسط پزشک متخصص به بیماران ارائه می‌شود که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • عدم استفاده از سیگار تا دو هفته قبل از عمل
 • عدم استفاده از داروهای خاصی که باعث اختلال در روند انعقاد خون می‌شوند.
 • انجام تمام آزمایشاتی که توسط پزشک به بیمار تجویز می‌شود و ارائه نتیجه آن‌ها به پزشک

نگاه کلی به ماموپلاستی

در این مقاله راجع به اینکه ماموپلاستی چیست و در چه مواردی افراد می‌توانند تحت این جراحی قرار بگیرند صحبت کردیم. همانطور که گفته شد، ماموپلاستی برای اصلاح فرم سینه‌ها، کاهش یا افزایش سایز آن‌ها انجام می‌شود. این عمل تنها در صورتی توصیه می‌شود که فرد واقعاً به آن نیاز داشته باشد، در غیر این صورت انجام آن توصیه نمی‌شود. چنانچه قصد انجام این جراحی را دارید به هیچ عنوان نباید انتظارات عجیب و غریب از نتیجه عمل داشته باشید و باید با نگاه‌های منطقی و واقع بینانه، اقدامات لازم را برای این جراحی انجام دهید. همچنین حتماً به پزشک متخصص و متبحر در این زمینه مراجعه کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *