Search
Close this search box.
لیپو بازو

لیپوماتیک بازو

لیپوماتیک بازو یک جراحی زیبایی کم تهاجمی و بی خطر است که باعث خوش فرم شدن بازوهای دست از طریق تخلیه چربی‌های آن ناحیه خواهد شد. این عمل با وارد شدن یک لوله و ارتعاش‌های حاصل از دستگاه، انجام شده و چربی‌ها را تخلیه می‌کند. افرادی که اضافه وزن داشته و نتوانسته‌اند حجم بازوهای خود را به سایز نرمال درآورند، عمل لیپوماتیک می‌تواند برای آن‌ها تاثیر به سزایی داشته باشد. مدت زمان این عمل نهایت تا یک ساعت و نیم بوده و دوران نقاهت کوتاهی دارد.

علت انجام لیپوماتیک بازو

لیپوماتیک بازو برای افرادی که می‌خواهند بازوهای خود را کم حجم و خوش فرم کرده و آن‌ها را متقارن کنند، عمل زیبایی مناسبی محسوب می‌شود. به طور معمول افرادی که بازوهای شل یا آویزان دارند، اضافه وزن داشته و بازوهای حجیمی دارند یا این که حس می‌کنند بازوهایشان زیبایی خود را از دست داده است، می‌توانند این عمل زیبایی را انجام دهند. در این دسته از افراد معمولا ورزش کردن، گرفتن رژیم غذایی مناسب، انجام فعالیت‌های مختلف و غیره، باعث از بین رفتن شلی و چربی بازوها نمی‌شود. به همین دلیل جراح متخصص، این عمل زیباسازی بازو را به چنین افرادی توصیه می‌کند.

علت انجام لیپوماتیک ، ایمن بودن آن است. توسط این جراحی، چربی‌های اضافه جمع شده در ناحیه بازو به روش ایمن و بدون خطر خارج می‌شود. اکثر افرادی که نتوانسته‌اند با اصول تغذیه و ورزش به سایز بازو دلخواه خود برسند، می‌توانند این عمل زیبایی را انجام دهند. برخی از مهم‌ترین علت انجام لیپوماتیک بازوها عبارت هستند از:

 • کاهش محسوس وزن
 • کاهش سایز و حجم بازو
 • متقارن سازی بازوها
 • متناسب سازی اندازه بازو با بدن
 • بهبود و کاهش سایش پوست بازو با بدن
لیپوماتیک بازو

مزایای لیپوماتیک

لیپوماتیک بازو می‌تواند با کم‌ترین عارضه و در عین حال به صورت یک نواخت، چربی‌های دور بازو را خارج کند. بعد از انجام دادن این جراحی، معمولا هیچ برآمدگی یا اثرات چربی بر روی پوست بازو باقی نمی‌ماند. از مزایای این عمل زیبایی برای ناحیه بازو، می‌توان به کوتاه بودن دوران نقاهت بعد از جراحی اشاره کرد. به طور معمول تا 7 روز بعد از عمل، علائم و عارضه‌های جراحی کمرنگ‌تر شده و از بین خواهد رفت. در صورتی که سایر عمل‌های زیبایی برای کاهش چربی ناحیه بازو، عوارض بیشتری داشته و تا 30 الی 40 روز برای بهبودی ناحیه زخم، زمان نیاز دارد. از طرف دیگر کاندیدای این عمل زیبایی می‌توانند با تزریق بی حسی برای جراحی آماده شوند و معمولا نیازی به بیهوشی ندارد. سایر مزایای لیپوماتیک بازو عبارت است از:

 • عمل زیبایی بازو بدون نیاز به بیهوشی
 • استفاده از بی حسی موضعی برای انجام عمل
 • کوتاه بودن زمان عمل نهایت تا یک ساعت
 • برگشت به زندگی عادی بعد از یک هفته و انجام فعالیت‌های روزمره
 • عمل زیبایی ایمن و راحت بدون نیاز به بخیه یا برش
 • عدم تشکیل اسکار بر روی پوست بازو

چه افرادی نباید برای لیپوماتیک بازو اقدام کنند؟

معمولا افرادی که برای جراحی زیبایی بازو اقدام می‌کنند، باید در جلسات مشاوره شرکت کنند تا بدانند که در کل لیپوماتیک بازو چیست؟ در جلسات مشاوره با بررسی شرایط جسمانی و پرونده زیباجویان، پزشک متخصص تشخیص می‌دهد که این عمل برای فرد مناسب است یا خیر. از آن جایی که این جراحی زیبایی کم‌خطرترین و جزو یکی از بهترین عمل‌های سریع برای زیبایی بازو است؛ اما همه افراد نمی‌توانند این جراحی را انجام دهند. به طور معمول اگر فردی شرایط زیر را داشته باشد، عمل لیپوماتیک بازو برای او پیشنهاد نخواهد شد:

 • داشتن بیماری‌های زمینه‌ای یا سابقه بیماری خاص
 • مصرف داروهای خاص و خطرناک
 • داشتن پوستی خشک و زبر
 • اعتیاد به سیگار و سایر دخانیات از جمله قلیان و مواد مخدر و…
 • احساس اضطراب و نگرانی بسیار شدید
 • مصرف کننده مشروبات الکلی

نحوه انجام لیپوماتیک بازو

قبل از انجام لیپوماتیک بازو، پزشک متخصص آزمایشات لازم، داروها و بیماری زمینه‌ای بیمار را بررسی می‌کند. این عمل زیبایی سرپایی در ناحیه کنار بازوها، نزدیک آرنج یا اطراف زیر بغل، انجام می‌شود. در ابتدا بر روی ناحیه‌های مخصوص آرنج یا زیر بغل، بی حسی موضعی زده می‌شود. معمولا با توجه به حجم چربی بازوها، برش‌های کوچکی در این نواحی ایجاد خواهد شد. حالا یک لوله باریک که به راحتی وارد زخم شده و کانولا نام دارد، توسط پزشک متخصص وارد این برش‌های مخصوص می‌شود. چربی‌ها با مکش لوله و ارتعاشاتی که دستگاه مخصوص ایجاد می‌کند از اطراف بازو خارج شده و بیرون کشیده می‌شود. در آخر زخم‌ها پانسمان می‌شوند و به طور معمول نیازی هم به بخیه نخواهد داشت.

تعداد جلسات و طول مدت لیپوماتیک بازو

بیشترین زمان لازم برای انجام عمل لیپوماتیک بازوها، حدودا تا یک ساعت و نیم طول می‌کشد. مدت زمان این عمل زیبایی به عوامل مختلفی از جمله میزان و حجم چربی‌ها، تخصص و مهارت پزشک متخصص، شرایط جسمانی بیمار و… بستگی دارد. میانگین زمان لازم برای انجام این جراحی زیبایی لیپوماتیک در شرایط عادی، بین 30 الی 45 دقیقه است. همچنین برای انجام این عمل زیبایی، یک جلسه کافی است و در همان جلسه، چربی‌های ناحیه بازو، آرنج و اطراف زیر بغل نیز خارج می‌شوند.

عوارض لیپوماتیک بازو

از آن جایی که جراحی لیپوماتیک بازو مانند لیپوماتیک شکم جزو عمل‌های کم تهاجمی است؛ اما ممکن است عوارض محدود و مخصوص به خود را داشته باشد. هر گونه عمل از جمله در حوزه زیبایی، بدون عارضه نخواهد بود. برخی از زیباجویان این عوارض را به صورت خفیف و برخی دیگر به صورت متوسط یا شدید، تجربه خواهند کرد. شایع‌ترین عارضه‌های عمل زیبایی به خصوص لیپوماتیک، التهاب، درد یا تورم است. موارد زیر جزو رایج‌ترین عارضه‌های بعد از لیپوماتیک کردن در ناحیه بازو هستند:

لیپو بازو

ایجاد تورم یا التهاب در محل جراحی

با عمل لیپوماتیک بازوها، سلول‌های چربی باید با کمی درد و ناراحتی از بدن خارج شوند. وقتی چربی‌ها می‌خواهند با فشار از بین حجم زیادی سلول که به آن‌‌ها چسبیده‌اند خارج شوند، ممکن است به بافت سلول‌ها آسیب برسانند. به همین دلیل ناحیه زخم و محل خروج چربی‌ها، دچار تورم و التهاب می‌شوند که برای هر فردی طبیعی است. با رعایت نکات مراقبتی و پزشکی از جمله پوشیدن لباس‌ها یا آستینچه‌های فشرده، ماساژ دادن، انجام فعالیت‌های مناسب و… می‌توان التهاب و تورم را کمتر کرد.

خونریزی کردن

خونریزی کردن طی عمل لیپوماتیک بازوها یا بعد از آن به مراقبت‌های قبل و بعد از جراحی، مربوط می‌شود. به عنوان مثال اگر مصرف داروهای رقیق کننده خون از جمله آسپیرین و وارفارین قبل از عمل قطع نشود، منجر به خونریزی شدید بعد از جراحی خواهد شد.

تجمع مایع میان بافتی در محل جراحی

مهارت جراح متخصص و تکنیک‌های لازم در هنگام جراحی لیپوماتیک، می‌تواند مانع از تجمع آب میان بافتی در بین سلول‌ها شود. این عارضه ممکن است به دلیل وارد کردن شدت جراحات به سلول‌های سالم، توسط پزشک متخصص صورت بگیرد.

عفونت کردن محل زخم

در هنگام عمل لیپوماتیک بازوها، استریل کردن تجهیزات پزشکی بسیار حائز اهمیت است. علاوه بر آن، بعد از جراحی باید پانسمان‌ها مرتب عوض شده تا از عفونت زخم‌ها جلوگیری شود. معمولا جراح متخصص بعد از عمل، داروهای آنتی بیوتیک را جهت جلوگیری از عفونت کردن زخم تجویز می‌کند.

ایجاد آمبولی

آمبولی کردن زمانی اتفاق می‌افتد که یک ماده بعد از عمل، جلوی شریان‌های اصلی را ببندد و مانع از عبور جریان خون شود. این مورد جزو عارضه‌های نادر بعد از عمل لیپوماتیک بازو است. با این حال اگر نکات مراقبتی بعد از عمل مانند فعالیت داشتن به خوبی رعایت نشود، ممکن است احتمال خطر آمبولی بر اثر ضربه‌های لیپوماتیک افزایش یابد.

ایجاد حساسیت به بی حسی موضعی

به طور معمول لیدوکائین یا بی حسی موضعی که برای جراحی زیبایی لیپوماتیک استفاده می‌شود، حساسیت خاصی ایجاد نمی‌کند. با این حال افرادی که آلرژی دارند، ممکن است نسبت به این بی حسی واکنش نشان دهند. در صورت بروز حساسیت، فرد علائم زیر را تجربه می‌کند:

 • قرمز شدن محل زخم
 • انواع بثورات جلدی در محل جراحی
 • خارش پوستی
 • تورم در ناحیه زخم
 • شوک آنافلاکسی

آسیب جدی به رگ‌ های خونی

ارتعاش‌هایی که دستگاه لیپوماتیک ایجاد می‌کند تا چربی‌ها را خرد کرده و از بین ببرد، هوشمندانه عمل خواهد کرد. به همین دلیل خیلی کم پیش‌ می‌آید که در طی عمل، ماهیچه‌ها یا رگ‌های خونی آسیب ببینند. اگر انجام این عمل زیبایی به درستی صورت نگیرد، ممکن است رگ‌های خونی پاره شده یا آسیب ببینند.

کبودی شدید

کبود شدن محل جراحی جزو شایع‌ترین عوارض لیپوماتیک بازو است. با این حال اگر شدت ارتعاش دستگاه و تخلیه چربی بیش از حد باشد، ناحیه زخم را به شدت کبود خواهد کرد. گاهی اوقات همراه با کبودی، درد و تورم هم در محل زخم ایجاد می‌‌شود.

آمادگی برای لیپوماتیک بازو

جراحی لیپوماتیک بازو زمانی نتیجه بخش و موثر خواهد بود که آمادگی برای انجام این عمل از قبل فراهم شده باشد. فردی که کاندیدای این عمل زیبایی است یک هفته قبل از عمل، باید دستورات پزشک را جهت آماده شدن برای جراحی لیپوماتیک اجرا کند. اگر چه این عمل زیبایی بازوها، جزو جراحی‌های کم خط و ایمن در نظر گرفته شده است؛ اما عدم آمادگی لازم جهت جراحی می‌تواند احتمال بروز عوارض آن را افزایش دهد. برخی از مهم‌ترین نکات که جهت آمادگی عمل لیپوماتیک در نظر گرفته شده است، عبارت هستند از:

 • خرید لباس‌های لازم و مشخص مانند گن برای بعد عمل جهت فشردن ناحیه زخم بازو
 • قطع داروهای خاص از جمله داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین و وارفارین یا ویتامین E با دستور پزشک حدود یک هفته قبل از عمل
 • قطع مصرف سیگار و سایر دخانیات از جمله قلیان و… دو هفته قبل از جراحی برای اثربخشی بهتر بی حسی
 • شروع مصرف داروها یا مکمل‌های دارویی با تجویز پزشک جهت کاهش تورم بعد از عمل
 • داشتن رژیم غذایی سالم و متناسب قبل از عمل برای جلوگیری از افزایش وزن
 • انجام آزمایشات قبل از عمل ر روز مقرر
 • مطلع کردن پزشک از بیماری‌های زمینه‌ای یا مصرف داروهای خاص

دوره نقاهت بعد از لیپوماتیک بازو

مدت زمان دوران نقاهت عمل لیپوماتیک بازو، برای هر شخصی متناسب با سن، شرایط جسمانی، مدل عمل لیپوماتیک و… متفاوت است. با این حال بیشتر افراد بعد از سپری کردن یک هفته پس از عمل به بهبودی کامل یا بهبودی نسبی، دست پیدا می‌کنند. معمولا بین 7 تا 14 روز، داشتن درد، ناراحتی، کبودی، التهاب و غیره، طبیعی بوده و برای تمام افراد اتفاق خواهد افتاد. اگر بعد از دو هفته عارضه‌های بعد از جراحی زیبایی ناحیه بازو بهبود پیدا نکند، باید برای بررسی بیشتر به پزشک متخصص مراجعه کرد.

در دوران نقاهت بعد از روزهای نخستین پس از عمل، حمام کردن تا یک هفته توصیه نمی‌شود. حتی بهتر است بعد از جراحی زیبایی در ناحیه بازوها از کمپرس سرد و گرم نیز استفاده نکنید. تنها استراحت کردن در دوران نقاهت و انجام فعالیت‌های سبک روزانه، می‌تواند روند بهبودی را تسریع بخشد. انجام فعالیت‌های سنگین و ورزش‌های سخت از جمله شنا کردن، سونا رفتن، بدنسازی و… تا 15 روز بعد از عمل ممنوع است. داشتن یک رژیم غذایی مناسب جهت جلوگیری از افزایش وزن، عدم مصرف غذاهای شور و چرب یا فست فودی و… در دستیابی به نتیجه بهتر بعد از عمل لیپوماتیک موثر خواهد بود.

گن بازو بعد از لیپوماتیک

یکی از مهم‌ترین نکات مراقبتی بعد از عمل لیپوماتیک بازو، پوشیدن گن بازو است. استفاده از گن بازو یا بازوبند به مدت 3 هفته پس از جراحی زیبایی، کمک می‌کند تا التهاب و ورم دست بخوابد و متقارن سازی دست‌ها بهتر پدیدار شود. پوشیدن مداوم گن بازو بعد از این جراحی،مزایای زیادی دارد که عبارت هستند از:

 • کاهش درد و کوفتگی بعد از عمل
 • جمع کردن ناحیه زخم و متقارن سازی بهتر
 • کاهش التهاب و تورم
 • جلوگیری از افتادن پوست ناحیه دست و بازو
 • پیشگیری از ابتلا به عفونت
 • پیشگیری از ابتلا به هماتوم و سروما
 • کاهش مدت زمان دوران نقاهت
 • کاهش احتمال بروز عوارض جانبی

قیمت عمل لیپوماتیک بازو چقدر است؟

هزینه عمل لیپوماتیک بازوها به عوامل مختلفی بستگی دارد و هزینه این جراحی در تمام نقاط شهرهای ایران یکسان نیست. مهم‌ترین عاملی که در تعیین قیمت این عمل زیبایی موثر خواهد بود، میزان حجم چربی در ناحیه بازو، سن و شرایط جسمانی فرد کاندید برای عمل است. از طرفی هم کلینیک‌هایی که مجهز به دستگاه‌های به روز و پیشرفته هستند و عمل لیپوماتیک را در محیط استریل انجام می‌دهند، قیمت بالاتری نسبت به کلینیک‌های زیبایی معمولی دارند.

دستمزد پزشک متخصص بر اساس میزان مهارت، سابقه، رضایت بیماران و… در تعیین قیمت بسیار موثر است. از آن جایی که جراحی لیپوماتیک در هر ناحیه از بدن جزو عمل زیبایی محسوب می‌شود، بیمه هیچ حق درمانی را پرداخت نمی‌کند و تمام هزینه‌ها به پای فرد کاندید برای جراحی است. هر چه مقدار چربی انباشته شده در ناحیه بازوها بیشتر باشد، زمان جراحی بیشتر و عمل حساس‌تر خواهد بود. به همین دلیل ممکن است قیمت آن نیز افزایش یابد.

در نهایت لیپوماتیک بازو، بهترین روش برای لاغری بازوها

یکی از عمل‌های زیبایی، لیپوماتیک بازو است که چربی‌های این ناحیه را تخلیه کرده و باعث متقارن سازی بازوها می‌شود. این عمل با بی حسی موضعی انجام می‌شود که درد و ناراحتی زیادی برای دوران نقاهت به همراه نخواهد داشت. در واقع افرادی که نتوانسته‌اند با ورزش کردن، رژیم گرفتن و… حجم دور بازوهای خود را کاهش دهند، می‌توانند با این عمل به سایز دلخواه بازوهای خود برسند. رعایت نکات مراقبتی قبل و بعد از عمل در نتیجه گیری مطلوب آن به صورت طولانی مدت، بسیار تاثیرگذار است. دکتر محمدرضا ترحمی، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، عمل لیپوماتیک بازوها را برای افرادی که با روش‌های مختلف نتوانسته‌اند به سایز دلخواه بازوهای خود برسند انجام می‌دهد. ایشان قبل از عمل زیبایی، حضور در جلسات مشاوره برای آگاهی بیشتر و جلوگیری از بروز عارضه‌های بعد از عمل الزامی می‌دانند.

سوالات متداول

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *