Search
Close this search box.
لیفت ران

لیفت ران با انواع روش های جراحی

جراحی لیفت ران افتادگی پوست و رسوبات چربی را در نواحی ران پا از بین می‌برد و شکل ران‌های شما را تغییر می‌دهد. معمولاً پس از کاهش وزن قابل توجه به دلیل چالش‌های کشسانی ضعیف پوست لیفت ران با جراحی توصیه می‌شود. خاصیت ارتجاعی به کانتور شدن پوست شما به عضلات و سایر ویژگی‌های آناتومیکی کمک می‌کند. متأسفانه، لیفتینگ ران با روش‌های غیر جراحی تقریباً امکان‌پذیر نیست. این جراحی موجب خوش فرم شدن ران‌ها می‌شود. در حالی که لیفت در قسمت داخلی ران رایج‌تر است، اما این روش را روی قسمت بیرونی ران نیز انجام می‌شود. اگر می‌خواهید نکانی در خصوص مزایا، عوارض و ماندگاری این روش‌ها بدانید، هر آنچه در خصوص اقدامات قبل از جراحی بدانید به شما خواهیم گفت.

لیفت ران چگونه انجام می‌شود؟

این عمل یکی از بخش های جراحی پیکرتراشی است. بعد از انجام این جراحی ممکن است برای تکمیل و اصلاح، نیاز به عمل لیپوساکشن باشد. لیفت ران و لیپوساکشن دو روش مؤثر هستند که می‌توانند به بازگرداندن ظاهری جوان‌تر و خوش فرم به ران‌ها و فرم کلی شما کمک کنند. نحوه انجام این جراحی به ترجیحات شخصی بستگی دارد.

لیفت ران

مراحل لیفت ران

جراحی ران داخلی و میانی معمولاً به صورت سرپایی انجام می‌شود و چند ساعت پس از اتمام جراحی بیمار می‌تواند به منزل بازگردد اما در جراحی دو طرفه گاهی اوقات یک الی دو شب نیاز به بستری شدن در بیمارستان است. مراحل آن به شرح زیر است:

مرحله اول، بیهوشی

این عمل با بیهوشی عمومی انجام می‌شود. این اقدام برای عدم احساس درد انجام می‌شود.

مرحله دوم، برش

بهترین جراح پلاستیک به دلیل تجربه و دانش بالای خود سعی دارد تا با کم‌ترین برش در قسمت ران و کشاله آن، عمل را انجام دهد. بهترین روش انجام لیفت ران پا با برش T شکل اتفاق می‌افتد. نحوه انجام این جراحی به این صورت است که برش از قسمت کشاله ران ایجاد شده و پوست اضافی که در امتداد داخل ران وجود دارد، بریده می‌شود.

مرحله سوم؛ لیپوساکشن

بسته به اینکه فرد نیاز داشته و یا نداشته باشد، لیپوساکشن نیز می‌تواند صورت بگیرد. کشاله ران تا قسمت زانو اصلاح می‌شود و این اقدام برای ران دیگر نیز اعمال می‌شود. اگر قسمت عظیمی از بافت ران برداشته شود، به آن لیفت کامل ران گفته می‌شود. معمولاً لیفت بیرونی را با لیپوساکشن از طریق برشی که در ناحیه ران یا کمر ایجاد می‌شود، ترکیب می‌شود. اگر بافت چربی اضافی کمی وجود داشته باشد، از تکنیک خاصی برای جداسازی پوست استفاده می‌شود.

مرحله چهارم؛ بخیه

در مرحله بعدی برش‌ها بخیه می‌خورد. جراحی داخلی ران ممکن است اسکار کوچکی بر جای بگذارد، اما لباس زیر به راحتی می‌تواند آن را پنهان کند. با این حال، روش‌های گسترده‌تر نیاز به استفاده از یک برش بزرگتر روی ساق داخلی دارند و به طبع جای بخیه نیز وسیع‌تر می‌شود.

جراحی لیفت ران چقدر طول می‌کشد؟

کل زمان جراحی به طور متوسط حدود ۲ الی ۳ ساعت طول می‌کشد. پس از پایان جراحی یک لباس مخصوص به منظور فشرده‌سازی محل جراحی، کاهش تورم و سرعت بخشیدن به روند بهبود باید پوشیده شود.

00:48
truncate dir-rtl

همه چیز درمورد جراحی ران

چه کسانی کاندید عمل لیفت ران هستند؟

برای لیفت ران، لازم است تا افراد شرایط زیر را دارا باشند:

 • با افزایش سن، پوست نواحی بدن از جمله ران‌ها دچار افتادگی، شل شدگی و ایجاد سلولیت می‌شود که در این صورت نیاز به این عمل دارید.
 • افرادی که رژیم غذایی برای کاهش وزن داشته‌اند و پوست ران آن‌ها دچار افتادپی شده است. برای داشتن پا‌های خوش فرم و مناسب نیاز به این جراحی دارند.
 • افرادی که به هر دلیلی از فرم پا و ران‌های خود راضی نیستند و همین امر سبب کاهش اعتمادبه نفس در آن‌ها شده است.
 • در صورت داشتن سلامت عمومی و انتظارات واقع بینانه و مثبت، می‌توانید کاندید خوبی برای این اقدام باشید.

انواع روش‌های لیفت ران

 • لیفت داخلی ران – قسمت داخلی ران را هدف قرار می‌دهد.
 • مینی لیفت ران – فقط یک سوم بالای ساق را هدف قرار می‌دهد و کمترین جای زخم را ایجاد می‌کند.
 • لیفت داخلی (مدیال) ران – فقط بر روی قسمت فوقانی داخلی ران تمرکز می‌کند.
 • لیفت جانبی ران – فقط به قسمت خارجی ران‌ها می‌پردازد.
 • لیفت خارجی (دو طرفه) ران – قسمت جلویی و خارجی ران را هدف قرار می‌دهد.
 • لیفت ران مارپیچی
 • لیفت عمودی ران
 • لیفت خلفی
 • لیفت ران با لیپوساکشن
 • مینی بالای ران

تمام انواع روش‌هایی که نام بردیم با بیهوشی عمومی انجام می‌شود و همگی نیاز به ایجاد برش‌هایی در ناحیه ران و قسمت تناسلی دارد. با توجه به هدف جراحی برش‌های اضافی در قسمت لگن و پشت ران نیز ایجاد خواهد شد. پس از برداشتن پوست و چربی‌های اضافه، بافت زیرین که دچار تغییر شکل شده است توسط بخیه‌های محافظ سفت می‌شود. جهت جلوگیری از تجمع مایع ممکن است لوله‌هایی قرار داده که لازم است به مدت چند روز باقی بمانند.

مینی لیفت ران برای افرادی که مقدار نسبتاً کمی پوست و چربی اضافی در بالای قسمت داخلی ران دارند مناسب است. چربی با لیپوساکشن برداشته می‌شود و پوست با چاقوی جراحی برداشته می‌شود.

بعد از این جراحی ران‌های شما بعد از عمل کوچکتر به نظر می‌رسند. از جمله مزایای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بالاترین قسمت داخلی ران را هدف قرار می‌دهد
 • حداقل زمان بهبودی
 • عمل جراحی تقریباً دو ساعت طول می‌کشد
 • حداقل جای زخم

مینی لیفت ران در دو مرحله انجام می‌شود. ابتدا برش‌های کوچکی روی پوست ایجاد می‌شود. یک لوله نازک از طریق هر برش وارد می‌شود و برای برداشتن چربی اضافی استفاده می‌شود. دوم، پوست افتاده با جراحی با چاقوی جراحی برداشته می‌شود. برش‌ها با بخیه بسته می‌شوند. شما باید فعالیت‌های خود را برای دو هفته اول محدود کنید.

لیفت داخلی ران معمولاً بهترین گزینه برای افرادی است که پوست افتاده و چربی اضافی در ناحیه داخلی ران بین کشاله ران و داخل زانو دارند. این روش، از یک مینی لیفت ران گسترده‌تر است. در بیشتر موارد، به دلیل تغییر در ناحیه بعد از کاهش وزن قابل توجه، جراحی ضروری است. از جمله فواید آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بعد از کاهش وزن قابل توجه قسمت بالای ران را بهبود می‌بخشد.
 • پوست و چربی اضافی را از بین می‌برد.
 • ممکن است با لیپوساکشن ترکیب شود.

در این روش برش به دنبال چین طبیعی در امتداد بالای ران ایجاد می‌شود. این برش از ناحیه تحتانی کشاله ران تا زیر باسن گسترش می‌یابد. پس از ایجاد برش، جراح پوست را محکم می‌کشد و هر گونه بافت اضافی را از بین می‌برد. برش با بخیه بسته می‌شود.

در برخی موارد، چربی و پوست اضافی به قسمت خارجی ران محدود می‌شود. لیفت دو طرفه ران بهترین تکنیک جراحی فرم دادن به ران‌ها است.

در این تکنیک، ناحیه بیرونی ران‌ها و همچنین باسن و کمر را هدف قرار می‌دهد. لیپوساکشن ممکن است همراه با جراحی برای برداشتن پاکت‌های چربی در این نواحی استفاده شود. این روش چین و چروک و گودی ناشی از پوست و چربی اضافی را از بین می‌برد. از جمله مزایای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سه ناحیه مشکل رایج را هدف قرار می‌دهد – ران، باسن و خط کمر
 • ظاهری صاف‌تر و لطیف‌تر ایجاد می‌کند.

لیفت دوطرفه ران برای افرادی که دارای اضافه وزن و پوست افتاده در ناحیه ران و باسن و همچنین دور کمر هستند توصیه می‌شود. قبل از انتخاب این جراحی باید با جای زخم ایجاد شده احساس راحتی کنید.

لیفت ران مارپیچ یکی از جدیدترین ابداعات در جراحی ران است. ممکن است به عنوان جایگزینی برای لیفت عمودی ران توصیه شود. این تکنیک تنها روش جراحی است که کل ناحیه ران را هدف قرار می‌دهد.

این جراحی به سفت شدن و سفت شدن کل ناحیه ران از جمله جلو، پشت و کناره‌های ران کمک می‌کند.. این جراحی به عنوان لیفت کامل ران یا لیفت ران ۳۶۰ درجه نیز شناخته می‌شود، بهبود چشمگیری در شکل ران‌های شما ایجاد می‌کند.

اگر پوست و چربی اضافی از زیر ناحیه کشاله ران تا زانو دارید، لیفت عمودی ران ممکن است گزینه خوبی برای بررسی باشد. هدف از این روش سفت کردن کل ناحیه ران است. این روش برای افرادی که پوست افتاده و چربی اضافی دارند که به روشی فشرده‌تر از مینی لیفت نیاز دارند توصیه می‌شود.

پس از لیفت عمودی ران، متوجه می‌شوید که ناحیه ران شما ظاهری خوش فرم دارد. پوست به سمت ماهیچه‌های شما کشیده شده است و دیگر چربی اضافی در این ناحیه ندارید.

لیفت خلفی پشت ران‌ها را هدف قرار می‌دهد که به ویژه در معرض افتادگی پوست و چربی‌های سرسخت هستند. لیفت خلفی سلولیت پشت ران را کاهش می‌دهد.

پس از بهبودی کامل از لیفت خلفی، پوست ظاهر صاف‌تری پیدا می‌کند که عاری از فرورفتگی‌های ناشی از سلولیت است. ران‌های شما نیز کشیده و برجسته به نظر می‌رسند.

محل برش برای لیفت خلفی بر اساس آناتومی فردی و اهداف زیبایی شناختی شما است. پس از ایجاد برش‌ها، جراح پوست و چربی اضافی را برمی دارد. برش‌ها با بخیه بسته می‌شوند.

ترکیب لیفت ران با لیپوساکشن چشمگیرترین بهبود را در شکل ران ایجاد می‌کند. پوست و چربی اضافی از جمله پاکت‌های کوچکتر چربی جدا شده را از بین می‌برد.

جراحی لیپوساکشن برای از بین بردن چربی‌های موضعی در ناحیه ران برای بهبود کانتور و شکل کلی پا‌ها بسیار مؤثر است. اما، مهم است که توجه داشته باشید که لیپوساکشن بر حذف چربی و نه سفت کردن پوست تمرکز دارد. پوست ناحیه داخلی ران نازک‌تر از سایر نواحی بدن است، بنابراین نمی‌توان انتظار سفت شدن پوست بعد از لیپوساکشن داخلی ران را نسبت به سایر نواحی که لیپوساکشن انجام می‌دهند، داشت.

این تکنیک شامل دو مرحله کلی است. اول، جراح از تکنیکی برای برداشتن اکثریت پوست و چربی اضافی استفاده می‌کند. دوم، جراح از لیپوساکشن برای برداشتن مناطق کوچکتر و هدفمندتر چربی استفاده می‌کند. بیماران باید بدانند که افزودن لیپوساکشن ممکن است نیاز به برش‌های اضافی داشته باشد.

جراحی لیفت ران

اقدامات لازم قبل از عمل لیفت ران

 • انتخاب متخصص باتجربه برای انجام جراحی و اعتماد به او
 • نیاز به معاینه و بررسی بدنی خواهید داشت.
 • قرار دادن سابقه پزشکی در اختیار جراح برای گرفتن بهترین نتیجه از عمل
 • دارو‌های مصرفی و آلرژی خود نسبت به انواع دارو‌ها را در اختیار پزشک متخصص قرار دهید.
 • در صورتی که جراحی انجام دادید، آن را نیز به پزشک اطلاع دهید.
 • جراح براساس ویژگی‌های جسمی شما، در خصوص نوع جراحی و ترکیبی از روش‌ها توضیحی به شما خواهد داد.
 • در خصوص عوارض و خطراتی که ممکن است پس از جراحی رخ دهد را به شما بازگو کند.
 • جراح نتایج را با شما در میان می‌گذارد.
 • از کشیدن سیگار تا ۶ هفته قبل از لیفت را اجتناب نمایید.
 • دارو‌هایی هستند که سبب رقیق شدن خون می‌شوند. از جمله از این دارو‌ها می‌توان به دارو‌های ضد التهابی و آسپرین‌ها و برخی دارو‌های گیاهی اشاره نمود.
 • جراح این اطمینان را بیابد تا وزن شما ثابت بماند، چرا که ممکن است اثر بخشی را با مشکل روبه رو کند.
 • مصرف آب قبل و بعد از جراحی بسیار حائز اهمیت است.

جای بخیه لیفت ران

معمولاً جراحی لیفت برای ناحیه داخلی، برش از ناحیه کشاله ران شروع می‌شود و به سمت داخل ران کشیده می‌شود. برای لیفت بیرونی، برش ممکن است شامل ناحیه باسن شود و گسترده‌تر خواهد بود. بر اساس اهداف جراحی شما، برش‌ها به صورت استراتژیک انجام می‌شود به صورتی که تا حد امکان با لباس پوشانده شوند. جای اسکار و برش‌ها بعد از انواع جراحی، به شکلی است که در ادامه به آن می‌پردازیم:

 • ایجاد اسکار پس از لیفت خلفی طبیعی است. محل اسکار بستگی به محل ایجاد برش دارد.
 • لیفت عمودی ران جای زخم قابل توجهی ایجاد می‌کند. با این حال، در قسمت داخلی ران قرار دارد، جایی که کمتر قابل توجه است.
 • پس از لیفت ران مارپیچ، در امتداد داخل ران خود و همچنین در اطراف کمر جای زخم خواهید داشت. جای زخم در ابتدا با کمی صورتی بهبود می‌یابد. با گذشت زمان، جای زخم به رنگی تغییر می‌کند که کمی تیره‌تر از رنگ طبیعی پوست شما است.
 • لیفتینگ بیرونی باعث ایجاد زخم در اطراف کمر شما می‌شود. این برش به گونه‌ای ایجاد می‌شود که از پنهان شدن جای زخم با لباس شنا یا لباس زیر اطمینان حاصل شود.
 • لیفتینگ داخلی یک اسکار در امتداد خط برش ایجاد می‌کند. جای زخم به خوبی در چین طبیعی زیر ناحیه باسن و کشاله ران شما پنهان شده است.
 • برش‌های لیپوساکشن اسکار‌هایی بسیار کوچک ایجاد می‌کنند.

عکس بخیه لیفت ران

بعد از جراحی، بخیه های لیفت ران به مرور کمرنگ خواهد شد و اثری از آن باقی نمی‌ماند.

عکس بخیه لیفت ران

عوارض احتمالی جراحی لیفت ران

مانند تمام جراحی‌هایی که تحت بیهوشی انجام می‌شود، این عمل نیز ممکن است عوارضی مرتبط با بیهوشی داشته باشد، به جز این مورد دیگرخطرات و عوارضی که به صورت اختصاصی در جراحی تایپلاستی ممکن است اتفاق بیفتد عبارتند از:

 • عدم تقارن
 • نکروز بافت چربی
 • بی‌حسی در بخش‌های از ران
 • شل شدن پوست
 • به جا ماندن محل زخم
 • تغییر رنگ پوست

گاهی اوقات جهت ترمیم این موارد نیاز به جراحی ترمیمی و اصلاحی وجود دارد. لازم به توضیح است که عوارض نامبرده شده به ندرت ممکن است پیش بیاید اما اگر در انتخاب جراح با تجربه و کلینیک مجهز پیش از جراحی دقت کافی را داشته باشید میزان این عوارض به کمترین حد ممکن خواهد رسید.

سؤالات متداول

آیا لیفت ران یک عمل دردناک است؟

این جراحی باعث درد شدید نمی‌شود. هر گونه درد و درد در روز‌های اول را می‌توان با مسکن‌های ساده برطرف کرد.

آیا بعد از جراحی لیفت ران جای زخم باقی می‌ماند؟

آثار بخیه مانند کشاله ران در چین‌های بدن پنهان می‌شوند، به طوری که زیر لباس زیر باقی می‌مانند. این علائم به مرور زمان محو می‌شوند و قابل توجه می‌شوند.

آیا با استفاده از دارو‌ها و کرم‌ها نمی‌توان از افتادگی ران جلوگیری کرد؟

مقدار مشخصی از سفت شدن را می‌توان با کرم‌ها یا دارو‌های خاص به دست آورد، اما آن‌ها نمی‌توانند به طور کامل افتادگی را برطرف کنند. نتیجه دائمی بدون جراحی امکان‌پذیر نیست.

آیا عمل لیفت ران نتایج دائمی می‌دهد؟

نتایج جراحی کشش ران به جز در موارد زیر دائمی است: اگر به کاهش وزن ادامه دهید، افتادگی روی پوست همچنان ایجاد می‌شوند. اگر احتمالاً به سرعت وزن اضافه و کاهش می‌دهید، پوست نازک شده در معرض کشش بیشتری قرار می‌گیرد و بر این اساس، ترک‌های پوستی و زخم‌های بزرگ قابل مشاهده خواهند بود.

آیا این عمل محدودیت سنی دارد؟

بزرگسالان در تمام سنین بدون هیچ گونه بیماری خطرناک پزشکی که کاهش وزن آن‌ها ثابت شده است و انتظارات واقع بینانه‌ای از عمل تغییر شکل بدن دارند می‌توانند این عمل را انجام دهند.

آیا بعد از جراحی پا دوباره آویزان می‌شود؟

اگر اضافه وزن اضافه و کم کنید و نتوانید یک سبک زندگی سالم را اتخاذ کنید، احتمالاً دوباره دچار افتادگی پوست پا خواهید شد.

مطالب مرتبط

لیپوماتیک باسن

امروزه یکی از پرطرفدارترین جراحی‌های زیبایی لیپوماتیک باسن است که

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *