Search
Close this search box.

عوارض لیپوماتیک 

عوارض لیپوماتیک یکی از مهمترین مسائلی است که پیش از انجام عمل باید در مورد آن تحقیق کنید. لیپوماتیک نیز مثل هر عمل جراحی دیگر، عوارض خاص خود را دارد. برخی عوارض آن مانند درد، کبودی، تورم، جای زخم یا اسکار، از عوارض معمول و طبیعی عمل هستند و برخی دیگر همانند آمبولی، عفونت، تب و… به‌ندرت اتفاق می‌افتند.

البته توجه داشته باشید که ضرر عمل لیپوماتیک نسبت‌ به بسیاری از عمل‌های پیکرتراشی‌ کمتر است و به‌ندرت می‌تواند وضعیت سلامت زیباجو را به‌طور جدی تهدید کند. مهمترین نکته در کاهش ریسک جراحی لیپوماتیک مربوط به انتخاب یک پزشک ماهر و مسئولیت‌پذیر است که در کار خود تجربه کافی را داشته باشد و بتواند با توجه به وضعیت بدن و انتظارات شما از عمل، بهترین نتیجه ممکن را رقم بزند. دکتر ترحمی با سال‌ها سابقه درخشان، در مرکزی مدرن و مجهز شما را به اندام دلخواهتان می‌رساند!

 آیا لیپوماتیک ضرر دارد؟

خطر لیپوماتیک مثل هر عمل دیگری، گاها قابل پیشگیری است؛ به‌عنوان مثال برای پیشگیری از عوارض نادر عمل می‌توانید پزشکی خوش سابقه و ماهر را برای مراجعه انتخاب نمایید. بعد از انجام عمل بی‌حسی، کبودی، تورم، التهاب، درد و جای زخم یا بافت اسکار طبیعی هستند و اغلب به‌طور طبیعی و خودبخودی برطرف می‌شوند. اما اگر پزشکی بی‌تجربه و ناوارد را برای عمل انتخاب کنید، امکان دارد مضرات لیپوماتیک به‌طور جدی‌تری گریبانگیرتان‌ شوند و شرایط خطرناکی را برایتان پدید آورند‌.

 البته از آنجاکه در عمل لیپوماتیک چربی‌ها از طریق امواج فراصوت‌، مایع (شل) شده و سپس از طریق یک لوله از پوست خارج می‌شوند، جراحات پوست کمتر و در پی آن، عوارض نیز کمتر هستند و افرادی که می‌خواهند به اندام دلخواه خود دست یابند، می‌توانند با اطمینان بیشتری این عمل را نزد بهترین دکتر لیپوماتیک تهران انجام دهند.

 عوارض لیپوماتیک شامل چه مواردی می شود؟

عوارض عمل لیپوماتیک به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  1. اول عوارض طبیعی و کوتاه‌مدت عمل که نتیجه پاسخ بدن به جراحات هستند؛
  2. دوم عوارض بلندمدت و گاها نادر که در شرایط خاصی ایجاد می‌شوند.

اگر قصد انجام این عمل را دارید، چه خوب است پیش از عمل با ضررهای‌ لیپوماتیک آشنا شوید و با دید باز در مورد انجام یا عدم انجام عمل تصمیم‌گیری نمایید. همچنین درصورتی‌که تصمیم به انجام عمل گرفتید، حتما نکات مراقبتی قبل و بعد از عمل را رعایت نموده و داروهای تجویز شده را به‌طور منظم مصرف کنید تا کمتر دچار عوارض شوید.

 عوارض کوتاه مدت لیپوماتیک

از رایج‌ترین عوارض لیپوماتیک که معمولا در زمانی کوتاه از بین می‌روند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

درد

در حین عمل به‌دلیل بی‌حسی موضعی دردی احساس نخواهید کرد اما به‌ دلیل جراحات ایجاد شده روی پوست، احساس درد بعد از عمل طبیعی است. از معایب لیپوماتیک می‌توان به همین درد بعد از عمل اشاره کرد که البته غالبا، قابل تحمل است و اگر نبود، با مسکن‌هایی که پزشک تجویز می‌کند می‌توان آن‌ها را تحمل نمود‌.

جای اسکار

برای خارج کردن چربی‌ها از بدن، جراح مجبور است که برشی در پوست ایجاد کند و کانولا‌ را جای‌گذاری نماید. در محل جراحت، ایجاد بافت زخم یا اسکار طبیعی است. این بافت ابتدا قرمز و ملتهب است اما به‌تدریج به رنگ طبیعی پوست در می‌آید‌. توجه داشته باشید این مورد به‌عنوان خطر لیپوماتیک شناخته نمی‌شود و در طی زمان خودبخود از بین می‌رود.

کبودی و تورم

التهاب و تورم بدن در نواحی که کانولا‌ یا همان لوله خروج چربی وارد و خارج شده، عوارضی طبیعی محسوب می‌شوند و طی ۳ الی ۴ روز بعد از عمل از بین می‌روند. همچنین کبودی بعد از عمل معمولا طی یک ماه و در موارد نادر تا حدود ۶ ماه روی بدن ماندگار است.

حالت تهوع بعد از عمل لیپوماتیک

از عوارض بعد از لیپوماتیک زمانی‌که به‌دلیل گستردگی ناحیه هدف، به‌جای بی‌حسی موضعی از بیهوشی استفاده می‌کنید، حالت تهوع، سرگیجه و استفراغ است که اغلب تا چند روز ادامه دارد.

بی حسی بعد لیپوماتیک

در نواحی که چربی از بدن خارج شده ممکن است اعصاب تحریک شده باشند و بعد از عمل دچار بی حسی بعد از لیپوماتیک شوند. به‌طور معمول این بی‌حسی موقتی و از مضرات لیپوماتیک در کوتاه‌مدت است که در ۴۵ تا ۶۰ روز بعد از عمل برطرف می‌شود اما طی آسیب‌های جدی‌تر، بی‌حسی می‌تواند دائمی و همیشگی باشد. اگر مشاهده کردید که علائم‌تان با گذر زمان بهبود نیافته و وضعیت بی حسی بعد از لیپوماتیک و سوزن سوزن اندام بیشتر هم شده است، حتما به پزشک مراجعه نمایید.

عوارض بلند مدت لیپوماتیک

همچنین از معایب لیپوماتیک که برای مدتی طولانی‌تر بروز پیدا می‌کنند، موارد زیر شایع‌تر هستند:

نکروز پوست بعد از لیپوماتیک (سیاه شدن پوست بعد از لیپوماتیک)        

درصورتی‌که بافت مردگی یا نکروز پوست رخ دهد، متاسفانه مجددا مجبور به انجام عمل خواهید شد. پزشک باید پوست مرده و سیاه را با پوستی جدید جایگزین کند. متاسفانه برخی افراد به علت کاهش هزینه لیپوماتیک این کار را به افراد غیر متخصص می‌سپارند. در این خصوص باید گفت این کار به شدت ریسک بروز خطرات را بالا می‌برد.

افزایش احتمال عفونت

هر عملی که با برش پوست و ایجاد جراحت همراه می‌شود، می‌تواند ریسک عفونت را افزایش دهد. درصورت مشاهده علائم عفونت و یا ترشحات چرکی در ناحیه عمل، حتما به پزشک مراجعه نمایید تا ایشان با تجویز آنتی‌بیوتیک‌های‌ موضعی و خوراکی از گسترش بیشتر عفونت جلوگیری به‌عمل آورد. همچنین برخی پزشکان بعد از انجام عمل در کنار سایر داروها، به‌طور دوره‌ای آنتی‌بیوتیک‌ تجویز می‌کنند تا از بروز عفونت پیشگیری نمایند.

تب بعد لیپوماتیک

تب یک هشدار جدی برای ایجاد عفونت و از جدی‌ترین عوارض عمل لیپوماتیک است. حتما درصورت مشاهده تب، تخلیه ماده شفاف یا چرکی از زخم، قرمزی و تورم و دیگر علائم عفونت، به پزشک مراجعه نمایید تا عفونت سریعا مهار شود و به سایر بدن انتقال پیدا نکند‌.

خطر آمبولی

ریسک و ضرر عمل لیپوماتیک با انتخاب یک پزشک ماهر و یک مرکز مجهز و پیشرفته به‌طور چشمگیری کاهش می‌یابد‌. یکی از عوارض نادری که درصورت انتخاب یک مرکز نه‌چندان حرفه‌ای و پیشرفته اتفاق می‌افتد، آمبولی‌ چربی است. طی این مشکل، تکه‌های چربی آب شده به‌طور کامل از بدن خارج نمی‌شوند و طی یک فرایند خطرناک به رگ‌های خونی راه پیدا می‌‌کنند و انسداد آن‌ها را در پی دارند. تصور کنید این چربی‌ها در رگ‌های ریه، قلب یا مغز تجمع پیدا کنند…!

 آنافلاکسی در اثر حساسیت به لیدوکائین

لیدوکائین یک بی‌حس‌کننده موضعی است که همراه با برخی مایعات دیگر، جهت مهار درد وارد بدن می‌شود. در موارد نادر حساسیت به لیدوکائین موجب آنافلاکسی می‌شود و با یک شوک خطرناک آلرژیک، سلامت فرد را تهدید می‌کند. این یک وضعیت اورژانسی است که گاها با تزریق اپی‌نفرین بهبود پیدا می‌یابد.

فیبروز بعد از لیپوماتیک

فیبروز بافت سفت نواحی اطراف ناحیه عمل است که معمولا پس از مدتی از بین می‌رود. این حالت موقتی است و می‌توان به کمک ماساژ، فیزیوتراپی و گن‌های فشاری به بهبود آن سرعت بخشید.

عوارض نادر لیپوماتیک

عوارض نادر لیپوماتیک معمولا به‌دلیل تجربه ناکافی پزشک یا عدم استفاده از تجهیزات حرفه‌ای و کارآمد مشاهده می‌شوند. به‌عنوان مثال آمبولی چربی، آنافلاکسی در اثر حساسیت به لیدوکائین، عفونت، نکروز پوست، عدم تقارن بدن بعد از عمل لیپوماتیک، همه از عوارض نادر این عمل حساب می‌شوند و ممکن است در شرایطی خاص بروز پیدا کنند. توصیه می‌شود حتما پزشکی ماهر و باتجربه را برای انجام عمل لیپوماتیک انتخاب نمایید تا از نادرترین عوارض لیپوماتیک در امان بمانید.

مرگ با لیپوماتیک

ایجاد عفونت، آمبولی و خونریزی‌های شدید، از عوارض بعد از لیپوماتیک هستند که در اثر خطای پزشک و عدم تجربه کافی وی ممکن است در بدن فرد نمایان شوند. این عوارض شدید و البته نادر، گاها مرگ زیباجو را در پی دارند و سبب می‌شوند فرد سلامت خود را برای همیشه از دست بدهد. مطمئنا در دنیا هیچ‌چیز مهمتر از سلامتی نیست. ازاین‌رو زیباجویان‌ نیاید برای هزینه کمتر جراحی به برخی پزشکان کم‌تجربه و ناوارد مراجعه نمایند. فریب هزینه کم پزشکان نابلد را نخورید که “هیچ ارزانی بی‌علت نیست و هیچ گرانی بی‌حکمت!” زمانی که هزینه کمتری را برای این خدمات می‌پردازید، درواقع هزینه اصلی که صرف می‌کنید، جان و سلامتی و زیبایی‌تان است!

کاهش عوارض لیپوماتیک

در طول این نوشته با شایع‌ترین عوارض لیپوماتیک که به‌صورت کوتاه مدت و بلند‌مدت بروز پیدا می‌کنند، آشنا شدیم. برای در امان ماندن از شر ضررهای لیپوماتیک و همچنین کاهش ریسک جراحی لیپوماتیک، به پزشکی متخصص مراجعه نمایید. فردی معتمد و با وجدان که از تجربه کافی برخوردار است و می‌تواند با حداقل عوارض بهترین نتیجه را حاصل نماید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *